Shutdown Festival na taśmie 35 mm – 2017 vs 1977

Austria jest jednym z nielicznych krajów w Europie, który nie produkuje własnej energii jądrowej. Mimo to na jej terenie znajduje się jedna elektrownia atomowa, tyle tylko, że nigdy nie uruchomiona. Powodem był strajk mieszkańców miejscowości Zwentendorf i okolic, którzy bojąc się skutków ewentualnej katastrofy, nie chcieli dopuścić do rozpoczęcia pracy już ukończonej elektrowni. Największe protesty odbyły się w 1977 roku, a pod naporem obywateli, 5 listopada 1978 roku rząd przeprowadził ogólnokrajowe referendum, w którym wszyscy Austriacy mogli zagłosować, czy chcą aby ich kraj uzyskiwał energię jądrową. W referendum przeważyły głosy negatywne, dlatego budynek aż do teraz stoi nieużywany.

Jak niektórzy jednak wiedzą, w tym roku na jego terenie odbyła się pierwsza edycja festiwalu Shutdown, który był jedną z większych imprez hardstyle/hardcore, jaka dotychczas miała miejsce w Austrii. Co prawda odwiedzający mieli do dyspozycji tylko trzy sceny, ale jak na możliwości tamtejszego rynku muzycznego, był to bardzo dobry wynik. Dlaczego jednak o tym wszystkim wspominamy? Wszystko przez pewną fotografkę, która postanowiła przeprowadzić ciekawy projekt. Zauważyła ona, że impreza odbyła się dokładnie 40 lat po wspomnianych protestach, a brała w nich udział również jej mama. Miała ona wtedy około 20 lat, tak samo jak córka teraz. Fotografka postanowiła więc wziąć od mamy zdjęcia zrobione 40 lat temu i porównać je z własnymi fotkami wykonanymi na imprezie. Dla porównania, wykorzystała ona taśmę 35 mm tak, aby jak najlepiej odwzorować ówczesne warunki.

Jak fotografka sama powiedziała, na imprezie czuła się nieco dziwnie, bo bawiła się dokładnie w tym miejscu, w którym kiedyś protestowała jej mama. Równocześnie to tam zrodziła się historia wspominana przez całą jej rodzinę i mieszkańców Zwentendorf. To tam również miały miejsce wydarzenia, które wpłynęły na politykę Austrii. Wspomniane zdjęcia możecie obejrzeć poniżej.

Źródło

HardTripy

Napisz coś od siebie: