3 Steps Ahead – przedwcześnie zmarły twórca HC

3 Steps Ahead tak naprawdę nazywał się Peter-Paul Pigmans i urodził 31 stycznia 1961 w Berkel, a w 1993 roku rozpoczął swoją karierę jako holenderski producent muzyki Gabber/Hardcore. Początkowo jednak posługiwał się aliasami The Illegal Alien i Silverbells, a dopiero w kolejnym roku – kiedy wstąpił do labelu ID&T – przyjął nazwę projektu 3 Steps Ahead. Oryginalnie ten skład obejmował 3 osoby (stąd jego nazwa) – oprócz Petera był to jeszcze Rob Fabrie (DJ Waxweazle) i Ed Bout (Holographic). Wspólnie wydali oni jednak tylko dwa utwory pod tytułem Step 1 i Step 2, a później projekt był kontynuowany już solowo przez Petera.

Krótko po rozpadzie wydał on utwór Drop it, który stał się największym hitem tego artysty. Od tamtej pory uważa się go za jednego z twórców całego gatunku, który wyprzedzał innych producentów pod względem strony technicznej. Dodatkowo starał się tworzyć klimatyczne utwory, podczas gdy inni stawiali na bardziej surowe dźwięki. W 1997 roku wypuścił swój pierwszy album o tytule Most Wanted & Mad, który zajął wysoką pozycję w holenderskich rankingach sprzedaży. Kolejny krążek został zatytułowany Junkie 4 Life i wydany w 2000 roku. Szczególną uwagę warto tu zwrócić na utwory Gabbertime czy It’s Delicious, bo również zyskały ogromną popularność.

Niestety krótko po pojawieniu się drugiego albumu u Paula zdiagnozowano raka mózgu.

Aby mu pomóc w walce z nowotworem, 18 Lipca 2003 roku na stadionie Hemkade w Zaanstad, zaprzyjaźnieni DJ-e zorganizowali masową imprezę w celu zebrania funduszy na jego leczenie. Okazało się jednak, że pieniądze nie mogły pomóc. Wykorzystano je jednak, aby umilić Peterowi ostatnie tygodnie życia. Po czteroletniej walce z chorobą zmarł on dokładnie 27 sierpnia 2003 roku. Pozostawił żonę, córkę Larę Jill (1998) i syna Endera Jamie (2000). Jego grób znajduje się na cmentarzu Rotterdam Zuiderbegraafplaats, a nagrobek zawiera pseudonim artystyczny i logo. Często jest on odwiedzany przez fanów.

Na koniec warto wspomnieć, że podczas Thunderdome’a 2012 wspólnie oddano cześć zmarłemu.

3 Steps Ahead - przedwcześnie zmarły twórca HC 1

HardTripy

Napisz coś od siebie: