Reverze – historia eventu

Większość źródeł podaje, że historia Reverze rozpoczęła się w 2006 roku. Nie jest to jednak do końca prawdą, ponieważ marka ta powstała już w 2004 jako mała impreza organizowana w belgijskim klubie Sotto’s, który mógł pomieścić 3000 osób. Pierwsza edycja wyprzedała się błyskawicznie, co było zaskakująco dobrym wynikiem jak na tamtejszą scenę klubową. Co ciekawe, przerosło to nawet oczekiwania twórców, ponieważ pierwotnie planowali oni swoje wydarzenie w mniejszym klubie, ale nie pasowało to innej firmie, która regularnie organizowała w nim imprezy R&B. Aby sprostać większym tłumom, twórcy agencji Bass Events zatrudnili nawet do obsługi barów członków swojej rodziny. Warto też zauważyć, że w początkowym zamyśle Reverze głównie miało łączyć Jumpy i Teki (które były wtedy bardzo popularne w Belgii) z holenderskim Hardstyle’em. Później doszedł jeszcze Hardcore, a na pierwszych edycjach przewijały się też takie aliasy jak Cosmic Gate czy Marcel Woods.

Reverze - historia eventu 1

Po sukcesie pierwszych edycji, w 2006 roku postanowiono przenieść imprezę do większego miejsca – połączonych ze sobą hal Sportpaleis i Lotto Arena w Antwerpii. To właśnie wtedy Reverze przybrało swoją obecną formę, dlatego dopiero 2006 rok często uznaje się za pierwszą edycję tego wydarzenia. Taką samą numerację przyjmują też twórcy, ponieważ w przyszłym roku będą świętować 15-lecie imprezy. Początkowe edycje w nowym miejscu trochę różniły się od obecnych. Inna była data, gdyż wtedy Reverze przypadało zazwyczaj na styczeń, a obecnie jest to przełom lutego i marca. Dodatkowo podczas edycji 2006-2008 impreza oferowała 3 sceny – oprócz Sportpaleis i Lotto Areny była jeszcze trzecia dodatkowa. Obecnie pozostały tylko dwie pierwsze, z czego Sportpaleis jest sceną główną z bardziej mainstreamowym line upem i lepszymi efektami wizualnymi, a Lotto Arena charakteryzuje się industrialnym wyglądem i mocniejszymi odmianami HS/HC.

Warto też wspomnieć, że w dużej mierze to właśnie Reverze wypromowało hardstyle’owe oblicze Coone’a (wcześniej tworzył on dużo Jumpów). Pomoc w promocji wyraźnie pokazuje to, że odpowiada on aż za 4 hymny tej imprezy. A skoro już wspomnieliśmy o hymnach, Reverze ma do nich duże szczęście, ponieważ często okazują się hitami. Do najpopularniejszych należy Psyko Punkz – Beyond Belief, Ran-D – Dimensions oraz Audiofreq – Guardians Of Time. A może Wy wolicie jakiś inny?

Reverze - historia eventu 2

Opisując tę imprezę należy też wspomnieć o jej oprawie. Jest ona wyjątkowa i wyróżnia się na tle pozostałych wydarzeń, gdyż twórcy co roku stawiają sobie za cel zaskoczenie czymś odwiedzających. Villain zamknięty w okrągłej klatce pod sufitem? Nie ma problemu. Rozsuwające się elementy sceny, które ukazują swoje ukryte oblicze? Jak najbardziej. Dodatkowo design Sportpaleis nie ogranicza się tylko do sceny stojącej pod ścianą, a jest on zwykle bardziej przestrzenny, co uzyskuje się poprzez umieszczenie dekoracji pod sufitem przez całą długość hali. Oprócz tego często się one ruszają nad tłumem.

W ciągu 15 lat Reverze wyewoluowało z małej imprezy klubowej do wydarzenia na 20000 osób, a jeśli chodzi o oprawę, często ta impreza jest stawiana na równi z Qlimaksem. Jak już wspomnieliśmy, w przyszłym roku twórcy będą świętować 15-lecie tego wydarzenia, co postanowiono uczcić m.in niecodziennymi występami B2B w line upie. I tak Miss K8 zagra razem z Anime, Angerfist z Mad Dogiem czy Keltek z Sound Rush. Dodatkowo odbędzie się całkiem nowe show minus Militii, a to pewnie jeszcze nie koniec niespodzianek. Gdybyście chcieli je doświadczyć na żywo, zapisy na nasz wyjazd są jeszcze otwarte. Trzeba się jednak spieszyć, bo 80% miejsc jest już wyprzedane.

Ciekawostki:
Jeszcze kilka lat temu każde wejście do toalety na Reverze było płatne 0,5 EUR, za co najprawdopodobniej odpowiadał zarządca hali. Obecnie jednak organizatorzy już się z nim dogadali w tej kwestii, dlatego teraz dumnie się chwalą, że toalety są wliczone w cenę biletu.

Podczas każdej edycji odbywa się specjalny set o nazwie Reverze Flashback, który jest czymś w rodzaju defqonowego Power Hour, tylko z największymi klasykami Jumpu, Teku i Freestyle’u. W tym roku odpowiada za niego Pat B, Dark-E, Mark With a K i MC Chucky.

HardTripy

Napisz coś od siebie: